
Mediacje w sprawach medycznych
Spis treści
Oto e-book, zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące mediacji gospodarczej. e-book PDF "Mediacja dla Pacjenta i Lekarza"
Oferta
Specjalizacja mediacyjna - prowadzenie mediacji w sprawach sporów na linii pacjent – lekarz, pacjent – dentysta, lub pacjent – pielęgniarka/ratownik medyczny, w języku polskim i angielskim. Mediator zajmuje się także prowadzeniem szkoleń z zakresu mediacji, negocjacji i komunikacji w systemie ochrony zdrowia oraz służy pomocą przy wdrażaniu systemów polubownego rozwiązywania sporów jako konsultant.
Przykładowy katalog spraw medycznych:
- przypadki uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta,
- przypadki zakażeń szpitalnych,
- przypadki błędnej diagnozy,
- przypadki błędów w leczeniu (zabiegu),
- przypadki niepowodzenia w leczeniu,
- przypadki podania lub przepisania niewłaściwego leku,
- naruszenia prawa pacjenta do informacji,
- naruszenia dóbr osobistych pacjenta podczas leczenia,
- naruszenie dóbr osobistych personelu medycznego przez pacjenta.
Koszty mediacji
Mediacja ze skierowania sądu
Koszty mediacji ze skierowania sądowego określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 roku (rozporządzenie).
WAŻNE! Sąd zwróci stronie 3/4 wniesionej przez nią opłaty sądowej jeżeli zawarta zostanie ugoda przed mediatorem (art. 79 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Mediacja umowna
Złożenie wniosku i spotkanie informacyjne są bezpłatne. Zasadą jest pokrywanie kosztów przez strony w równych częściach, ale dopuszczalne są inne ustalenia. Koszty uzależnione są od istoty sprawy i tak: w sprawach majątkowych koszty z reguły nie przekraczają 1% wartości przedmiotu sporu, a w sprawach niemajątkowych obowiązuje indywidualnie uzgadniana opłata ryczałtowa.
Szczegółowych informacji można zasięgnąć poprzez kontakt mailowy, telefoniczny lub bezpośrednio w kancelarii. Wniosek o przeprowadzenie mediacji można pobrać tutaj: pobierz wniosek